Konieczność wykonania gastroskopii i kolonoskopii przy FNH wątroby

Na podstawie USG i TK Jamy brzusznej stwierdzono u mnie FNH wątroby. Nie odczuwam żadnych dolegliwości. Planuję zajść w ciążę. Lekarz onkolog radzi mi wykonać badanie gastroskopii i kolanoskopii. Boję się tych badań. Czy są one konieczne?

Witam. Przy rozpoznaniu FNH nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania tego typu badań, jednak ze względu na wzmożoną czujność onkologiczną w tej sytuacji są one jak najbardziej zalecane. Jeśli jest Pani osobą szczególnie wrażliwą należy rozważyć wykonanie tych badań w znieczuleniu.