Guz wątroby FNH a ryzyko poronienia

Witam,mam 28 lat,3 lata temu urodziłam dziecko, kolejne 2 ciąże poroniłam, po pierwszej ciąży dowiedziałam się, że mam guza wątroby FNH,moja macica jest w tyłozgięciu,bardzo chcę mieć więcej dzieci,ale boję się kolejnych poronień, co mogę zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko kolejnego poronienia,jakie badania powinnam wykonać? po stracie drugiej ciąży miałam zabieg abrazji i od tamtej pory problem z estrogenami (brudzenia po miesiączce aż do owulacji, przyjmowałam Mastodynon) bardzo proszę o odpowiedź

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Badania wyjaśniające przyczynę poronień powinny odbywać się pod nadzorem ginekologa. Konieczne może się okazać zarówno wykonanie badań obrazowych, jak i hormonalnych.
Ze względu na zwiększone ryzyko krwawień zaleca się również operacyjne usunięcie zmian typu FNH wątroby przed kolejną planowaną ciążą, jednak decyzję odnośnie kwalifikacji do zabiegu podejmuje chirurg w zależności od rozmiaru i lokalizacji zmiany.