Krążek antykoncepcyjny - krwawienie środcykliczne po odstawieniu

Witam serdecznie, dokładnie 2 tygodnie temu odstawiłam leki antykoncepcyjne. Brałam Nuva Ring przez 9 miesięcy. Niestety w ostatnim miesiącu pomyliły mi się tygodnie, kiedy powinnam wyjąć krążek i zrobiłam to tydzień później. Zorientowałam się w dzień, w którym wyjmowałam, że nastąpiła taka pomyłka. Miesiączkę dostałam w poniedziałek i trwała jak zawsze u mnie 5 dni. Jednak gdy dziś się obudziłam zorientowałam się, że po raz kolejny mam krwawienie. Teoretycznie jestem w 12 dniu cyklu (według kalendarza). Czy to może być krwawienie śródcykliczne, czy to wina leków? Dodam, że musiałam odstawić leki z powodu zaleceń lekarskich. 3 lata temu wykryto u mnie PCO. 1,5-roczne leczenie przyniosło skutek, schudłam a normalne cykle wróciły. Po jakimś czasie lekarz uznał, że mogę stosować antykoncepcje. Po 9 miesiącach stosowania bardzo przytyłam, dlatego stwierdził, że należy odstawić leki, odczekać jeden cykl bez hormonów i na badania do szpitala... a może to wina PCO? Nigdy wcześniej nie zdarzyła mi się taka sytuacja...

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Odstawienie hormonalnej antykoncepcji jest zazwyczaj szokiem dla organizmu ponieważ musi się on przyzwyczaić do nowych dawek hormonów. Dlatego potrzebny jest czas, aby doszło do  normalizacji nowej sytuacji. Zaburzenia miesiączkowania mogą się utrzymywać nawet do pół roku po odstawieniu krążka. Nie jest to powód do niepokoju.
Dodatkowo w Pani przypadku zachwiania gospodarki hormonalnej wynikają z błędnego zastosowania krążka.
Gdyby kolejene krwawienia były częste lub bardzo obfite konieczna będzie konsultacja ginekologiczna.
Pozdrawiam