Która metoda operacyjna jest lepsza: endoskopowa czy klasyczna w przypadku torbieli zatoki szczękowej?

Wykryto u mnie torbiel retencyjną w zatoce szczękowej 3cmx3cm. Nie powoduje ona żadnych dolegliwości prócz bólu w okolicach zęba. Ząb szósty, który bolał choć był zdrowy jest w trakcie uśmiercania. Lekarz laryngolog dał mi skierowanie do szpitala na zabieg, ale kazał się jeszcze wstrzymać i obserwować miesiąc po leczeniu zęba. Mam dwa pytania. Pierwsze, która metoda operacyjna jest lepsza: endoskopowa czy klasyczna? Lekarz polecił mi klasyczną ze względu na to, że wszystkie inne zatoki są zdrowe i dojście przy klasycznej będzie lepsze. Drugie pytanie odnośnie moich wątpliwości. Lekarz laryngolog stwierdził, że jeśli nie będzie bólu to na razie nie operować, bo może sama pęknąć i za jakiś czas kontrola. Dentysta z kolei wyraził wątpliwości co stanie się z "torebką" torbieli jeśli sama pęknie. Co robić?

Radiolodzy bardzo często o zgrozo opisują zwykłe polipowate zmiany zapalne w zatokach jako torbiele a torbiel to wyrok to operacja. Prawdopodobnie masz od zębowe zmiany zapalne w błonie śluzowej tej zatoki, które prawdopodobnie po przeleceniu kanałowym zęba ustąpią samoistnie po kilku miesiącach. Przyślij mi najlepiej to badanie/nie opis/. jestem chirurgiem głowy i szyi od prawie 40 lat. Znam się nieco na tym.