Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 1 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Gdzie wstrzykiwać insulinę?

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. To obecnie choroba cywilizacyjna. Wyróżniamy kilka typów tego schorzenia. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy.

Należy udać się na wizytę do dietetyka, który pomoże Pani w opracowaniu dopasowanego do Pani aktualnego stanu jadłospis i zalecenia. Edukacja żywieniowa w cukrzycy jest kluczowym elementem, który pomoże w stabilizacji stężenia glukozy we krwi.
Zalecane są produkty o niskim indeksie glikemicznym. Należy z żywienia wyeliminować produkty bogate w cukry dodane - słodycze, wypieki cukiernicze, słodkie pieczywo, produkty typu fast food, oraz wszelkiego rodzaju gotowe wyroby garmażeryjne.

Pozdrawiam
Dietetyk, Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado (www.nutrado.pl)

Dietetyk kliniczny dzieci i dorosłych. Założycielka Centrum Dietetyki Nutrado.
0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Polineuropatia może dotyczyć również włókien autonomicznych co przejawia się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego ( biegunki, zaparcia), układu sercowo-naczyniowego ( zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi) lub układu moczowo płciowego np impotencja.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

Specjalista w dziedzinie neurologii.
0

Dieta osoby chorej na cukrzycę powinna być dostosowana do zasad zdrowego odżywiania. W schorzeniu tym dużą rolę odgrywa indeks glikemiczny, który klasyfikuje produkty żywnościowe na podstawie ich wpływu na poziom glukozy we krwi w 2-3 godziny po ich spożyciu. Dieta cukrzyca powinna być komponowana w oparciu o produkty o niskim indeksie glikemicznym.
Polecam zapoznać się z tabelą: http://cukrzyca.pl/porady/cukrzyca-dieta/tabela-indeksow-glikemicznych/

Pozdrawiam,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/

0

Witam serdecznie,
powinna Pani spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym - tabele IG można znaleźć w internecie. nie mniej jednak w celu ułożenia diety najlepiej sknsultować się z dietetykiem.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Dietetyk

Specjalista w zakresie dietetyki.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy