Którym tygodniem ciąży powinnam się kierować?

Witam mam pytanie byłam dziś na badaniu beta HCG i wynik wskazuje na 6 tyg jak również usg natomiast ostatnia miesiączka była 31.12.2017 a zapłodnienie mogło nastąpić 15-18 styczeń stad wiek ciąży według moich wyliczen to 4 tyg. W dniu dzisiejszym lekarz na usg zauważył pęcherzyk bez zarodka pytanie wiec którym tygodniem ciąży powinnam się kierować? Czy zarodek wiec jest za mały do wykrycia w usg na ta chwile ? Proszę o informacje

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Wiek ciążowy na podstawie ostatniej miesiączki liczy się od 1 dnia ostatniej miesiączki, więc wszystko się zgadza (6 tydzień licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). We wczesnej ciąży zarodek może być za mały do uchwycenia w usg. Dlatego powinno się wykonać usg przezpochwowe, gdzie można uwidocznić zarodek już od 6 tygodnia.