Różnice obliczania dnia ciąży na podstawie badania USG a terminu ostatniej miesiączki

Witam, termin pierwszego dnia ostatniej miesiączki miałam 28.04, cykle mam regularne co 28 dni, czyli od dnia ostatniej miesiączki minęło 5 tyg. i 3 dni. Na USG widać pęcherzyk ciążowy, zarodek na razie w postaci jedynie kropeczki, pęcherzyk ma wymiary 12,2 mm, czyli wg USG 4 tyg. plus 3 dni. Lekarz powiedział, że kosmówka wygląda prawidłowo - czy te wymiary oznaczają, że zarodek jest za mały jak na tydzień ciąży, czy może te 4 tyg. na USG są liczone od dnia zapłodnienia, a nie dnia ostatniej miesiączki? Czy małe dawki aspiryny np. 50mg na dobę są bezpieczne? Robiłam badania krwi - APTT 22, więc powtórzyłam i kolejny wynik już 39, a następnego dnia 32, czyli w normie. Lekarz powiedział, że można przyjmować aspirynę, ale czy powinnam?

Witam!

Wiek ciąży liczony na podstawie daty ostatniej miesiączki oraz badania USG bardzo rzadko się pokrywają. Różnice w granicach 7 dni na tym etapie ciąży nie są niczym niepokojącym. Najczęściej wynikają one z niedoskonałych pomiarów USG. Jeżeli w pęcherzyku ciążowym udało się uwidocznić zarodek, to wydaje się, że ciąża rozwija się jak najbardziej prawidłowo. Aparat USG wylicza wiek ciąży wg średnich podanych w komputerze. Podane dane odpowiadać powinny jednak wiekowi ciąży wyliczanemu na podstawie daty ostatniej miesiączki (dzień zapłodnienia +14 dni). Przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego w małych dawkach nie powinno zaszkodzić dziecku. W niektórych przypadkach jest wręcz zalecane dla zmniejszenia ryzyka powikłań. W swoim zapytaniu nie podaje Pani przyczyny, dla której ją regularnie przyjmuje. Jeżeli przyczyną jest jednorazowo obniżony APTT to codzienne przyjmowanie aspiryny wydaje się nieuzasadnione. Wszelkie decyzje o przyjmowanie leków na stałe może podejmować jedynie lekarz prowadzący. Z tego też względu zachęcam do skontaktowania się ze swoim ginekologiem w celu rozwiania ewentualnych wątpliwości. Pozdrawiam