Kurczliwość ścian prawidłowa, zmienione organicznie płatki zastawki mitralnej i aortalnej

Jestem pół roku po operacji na bajpasy. W wyniku pooperacyjnym moje EF=70 %. Teraz zrobiłem znów badanie, opis: "prawy przedsionek 4,1 cm pozostałem jamy serca w normie, grubość i kurczliwość ścian prawidłowa. Zmienione organicznie płatki zastawki mitralnej i aortalnej, zwężenie lewego wyjścia tętniczego bez istotnego wzrostu gradientu skurczowego, EF=50%" I ten spadek EF mnie bardzo martwi, czym to jest spowodowane? Jak to leczyć? Czy można to jakoś poprawić? Mój lekarz zbagatelizował ten wynik

Lek. Tomasz Budlewski

Proszę koniecznie udać się do lekarza kardiologa. Być może warto byłoby powtórzyć badanie usg serca. Po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć.