Leczenie nadciśnienia a zaćma

Pacjent - wiek 75 lat, od tego roku leczone nadciśnienie. Obecne 125/76. Gałka w źrenicy - widoczny naciek o wielkości 1 grosza. W trakcie zakropienia oka atropiną ilość tego nacieku się zmniejszyła. Lekarz badający przedłuża czas bez leczenia farmakologicznego. Pacjent bardzo sporadycznie ma bóle głowy. Proszę o diagnozie. RR wewnątrzgałkowe posiada lekarz. Mnie się wydaje, że jest to otwarty kąt przesączania jaskry, stan przewlekły, ale nie jestem lekarzem. Lekarz stwierdzili zaćmę i proponuje leczenie operacyjne. Dodam, że w przeszłości pacjent miał 2 razy urazy głowy (wypadek i pobicie 35 lat temu). Czy byłoby dobrze zrobić rezonans głowy i oczodołu? Dodam, że chory nie otrzymał od lekarki skierowania na poziom lipidów. Proszę o diagnozę wstępną.

Witam! W opisanej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie badania okulistycznego, aby powiedzieć cokolwiek o możliwej przyczynie problemu. Bardzo ważną informacją jest również wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego, której niestety nie ma w opisie. Biorąc pod uwagę sam opis bardziej prawdopodobnym rozpoznaniem wydaje się być zaćma, ale aby to stwierdzić konieczne jest dokładne badanie. Jeśli chodzi o specjalistyczne badanie jakim jest rezonans magnetyczny głowy to w tej chwili trudno zauważyć jakiekolwiek wskazania do przeprowadzenia tego badania. Oczywiście jednoznaczną decyzję o zleceniu tego badania powinien podjąć okulista po uprzednim przeprowadzeniu badania fizykalnego. Jeśli istnieją znaczne wątpliwości co do rozpoznania postawionego przez jednego lekarza, zawsze istnieje możliwość skonsultowania problemu z innym okulistą. Wówczas ocena będzie bardziej obiektywna. Jeśli chodzi o lipidogram to jest to badanie, które może być wykonane w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, a więc proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu uzyskania skierowania na to badanie. Pozdrawiam serdecznie!