Leczenie przeciwgrzybicze i stosowanie antykoncepcji hormonalnej

Witam! Niedawno zaczęłam zażywać tabletki antykoncepcyjne. Pierwszą tabletkę z pierwszego opakowania przyjęłam pierwszego dnia miesiączki. Po „normalnej” miesiączce pojawiły się plamienia – wiem, że przez pierwsze miesiące przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mogą się one pojawiać. 3 dni po skończeniu pierwszego opakowania pojawiło się krwawienie z odstawienia. Trwało 2 dni, było dość skąpe i odczuwałam lekkie bóle podbrzusza, ale takie „przytłumione”. Po 7-dniowej przerwie rozpoczęłam drugie opakowanie. Pojawiły się niepokojące objawy (świąd) – po wizycie u ginekologa okazało się, że mam grzybicze zapalenie pochwy. Dostałam antybiotyk i globulki, kupiłam również prebiotyk. Zaczęłam je przyjmować 5 dnia cyklu. Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce antybiotyku przyjmowanie go przez dłuższy czas lub w większej dawce może wpływać na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. W 10 dniu cyklu (po 6 dniach) skończyłam brać antybiotyk, a w 15 dniu cyklu (po 12 dniach) skończyłam przyjmować globulki. 15 dnia cyklu musiałam się czymś struć, ponieważ pojawiły się silne bóle żołądka i wymiotowałam (rano). W 17 dniu cyklu pojawiło krwawienie, a od następnego dnia krwawienia stały się dość obfite (trwają nadal) – są mniej brązowe niż podczas pierwszego krwawienia z odstawienia, początkowo były dość wodniste, teraz pojawiły się niewielkie skrzepy. 19 i 20 dnia cyklu pojawiły się skurcze i bardzo bolesne bóle podbrzusza (czasem przy miesiączce miewałam tak silne bóle, ale nie było to regułą i zawsze pomagały wtedy środki przeciwbólowe, które teraz niestety nie pomogły). 20 dnia cyklu rano pojawiło się pieczenie i ból przy oddawaniu moczu (jak przy zapaleniu pęcherza) – zażyłam lek, który pomógł, choć odczuwam jeszcze lekki dyskomfort przy oddawaniu moczu. 19 i 20 dnia cyklu kochałam się z partnerem bez zabezpieczenia, jednak za żadnym razem nie doszło do wytrysku wewnątrz mnie. Wszystkie tabletki z obu opakowań przyjmowałam regularnie o tej samej godzinie (2 razy zdarzyło się godzinne opóźnienie). Wymioty w 15 dniu cyklu nastąpiły 13 godzin po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej. Czy to krwawienie, które mam teraz (w trakcie przyjmowania tabletek) oraz bardzo bolesne bóle podbrzusza powinno mnie niepokoić? Czy po przyjęciu ostatniej tabletki z blistra powinnam zrobić 7-dniową przerwę, czy może połączyć opakowania?

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Witam! W przypadku rozpoznania infekcji grzybiczej został zlecony lek przeciwgrzybiczy np. flukonazol, natomiast przy takim rozpoznaniu nie powinien być to antybiotyk. Flukonazol nie powinien zmniejszyć ochrony antykoncepcyjnej. Ochrony antykoncepcyjnej nie powinny zmniejszyć również wymioty, które wystąpiły 13 godzin po zażyciu tabletki. Przez pierwsze 3 miesiące może dochodzić do krwawień śródcyklicznych, taki charakter mogły mieć również opisywane dolegliwości. Proponuję kontynuować antykoncepcję zgodnie z planem (wykonując 7-dniową przerwę). Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy