Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 2 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Antykoncepcja hormonalna a plamienia - jak ich uniknąć?

Dzień dobry. Zwracam się do Państwa z następującym pytaniem. Byłam niedawno u mojego ginekologa i poprosiłam o przepisanie mi pigułek antykoncepcyjnych (do tej pory nie stosowałam hormonalnej antykoncepcji; ). Lekarz poinformował mnie, że jeśli zacznę brać tabletki zgodnie z zaleceniami producenta, tj. zażyję pierwszą tabletkę w pierwszym dniu krwawienia, to mogę się spodziewać w okresie pierwszych trzech miesięcy plamienia w trakcie trwającego cyklu. Sposobem na to, by uniknąć takiego dyskomfotowego plamienia jest zastosowanie starszej (rzadziej już stosowanej) metody przyjmowania tabletek, kiedy to pierwszą tabletkę przyjmuje się w 5 dniu cyklu - czyli w 5 dniu krwawienia miesiączkowego, niezależnie od tego czy krwawienie miesiączkowe ustało czy też nie. Wiem również, że przy takim systemie (tj. kiedy pierwszą tabletkę przyjmuje się w 5 dniu cyklu) należy przez pierwsze 7 dni zażywania pigułek (tylko w pierwszym cyklu!) stosować dodatkową metodę antykoncepcji - najlepiej mechaniczną, np. prezerwatywę - gdyż w pierwszych 7 dniach hormonalna ochrona antykoncepcyjna nie jest pewna. W tym starszym systemie następnie normalnie zażywa się tabletki przez 21 dni. Potem stosuje się 7-dniową przerwę, i konsekwentnie po tych 7 dniach przerwy rozpoczyna się cykl od nowa, zażywając 1 tabletkę z nowego opakowania w ósmym dniu po zakończeniu poprzedniego opakowania (ale już nie piątego dnia "miesiączki"). Chciałabym skonsultować powyższą metodę. Czy faktycznie, zastosowanie się do niej może zmniejszyć/wyeliminować takie skutki uboczne jak plamienia w takcie pierwszych miesięcy przyjmowania tabletek? Czy słuszne i prawdziwe jest zastosowanie takiej metody w tym celu? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Alicja

KOBIETA ponad rok temu

Jak stosować prezerwatywy?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam! 

Sposób dawkowania, który polecił Pani lekarz, jest rzeczywiście rzadziej stosowany, ale poprawny. Nie wiem natomiast, jak zareaguje Pani organizm i czy rzeczywiście uchroni to Panią przed plamieniami - to sprawa indywidualna. W celu uniknięcia plamień śródcyklicznych podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej, należy zmienić preparat na inny, zawierający wiekszą dawkę hormonów.

Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy