Czy w tym cyklu antykoncepcja hormonalna zadziała prawidłowo?

Dzień dobry, zaczęłam stosować moją pierwszą antykoncepcję hormonalną (axia conti). W ostatnim czasie okres pojawiał się w okolicach 18. Ostatnio pojawił się 16.03. Dziś pojawiło się plamienie. Wzięłam moją pierwszą tabletkę o 13.20. Potem plamienie nagle ustało. Jak powinnam dalej przyjmować tabletki? Czy w tym cyklu antykoncepcja hormonalna zadziała prawidłowo? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

proszę kontynuować przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych zgodnie ze schematem podanym przez producenta danych pigułek.

Pierwsza tabletka antykoncepcyjna powinna zostać przyjęta w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Czasem plamienia poprzedzają pojawienie się menstruacji – w takich przypadkach można rozpocząć doustną antykoncepcję hormonalną w dniu plamienia.

Możliwe, że plamienie ustało z powodu przyjętych hormonów. Tak się czasem zdarza i nie jest to powodem do niepokoju. Jeśli mimo to ma Pani obawy co do ochrony antykoncepcyjnej, to można stosować dodatkowe zabezpieczenie przez pierwszy tydzień.

Nasi eksperci odpowiadali na podobne pytania. Można je znaleźć poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjecie-pierwszej-tabletki-vibin-mini-w-dzien-plamienia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjecie-pierwszej-tabletki-antykoncepcyjnej-podczas-jednodniowego-plamienia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zazycie-tabletki-antykoncepcyjnej-podczas-plamien.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.