Czy mam przerwać stosowanie antykoncepcji hormonalnej?

Dzień dobry. Przepisano mi tabletki antykoncepcyjne Yasminelle, które miałam stosować od pierwszego dnia okresu. Wczoraj według obliczeń powinna rozpocząć mi się miesiączka. Czułam ból brzucha oraz ogólne przygaszenie nastroju a wieczorem miałam ciemno brązową wydzieline, którą typowo uznałam za początek okresu i o godzinie 18 wzięłam pierwsza tabletkę. Dziś jednak nie pojawiło się jak zazwyczaj miało to u mnie miejsce większe krwawienie, tylko znów brunatna, skąpa wydzielina. Zaczęłam się martwić, że pomyliłam okres z plamieniem (napewno nie spowodowane ciąża) i w złym momencie zaczęłam przyjmować tabletki. Czy powinnam przerwać przyjmowanie ich czy kontynuować? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

może Pani kontynuować przyjmowanie tabletek. Dla pewności warto jednak zabezpieczać się w tym cyklu co najmniej przez 7 dni.

Wiele kobiet rozpoczyna pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych zbyt wcześnie – ze względu na występujące plamienie, które myli z miesiączką. Rozpoczęcie ich przyjmowania w nieodpowiednim terminie może być jednak związane z obniżeniem skuteczności, dlatego dla pewności można pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu.

Podobne pytania pojawiały się w naszym serwisie. Oto kilka z nich:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wczesniejsze-przyjecie-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wczesniejsze-przyjecie-pierwszej-tabletki-antykoncepcyjnej-a-skutecznosc-preparatu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zbyt-wczesne-zazycie-pierwszej-tabletki-antykoncepcyjnej-a-skutecznosc-ich-dzialania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.