Łuk aorty wydłużony w wyniku badania

Dzień dobry, mam 36 lat, 183cm wzrostu, waga jedynie 60 kg (jestem szczupły i lekko przygarbiony), pierwszy raz w życiu kontrolnie prześwietlałem płuca. W opisie zdjęcia: "łuk aorty wydłużony". Moje pytanie: czy to jest wada wrodzona, czy może wynikać z trybu życia, czy może powodować negatywne skutki zdrowotne i czy wymagana jest jakaś reakcja na powyższy zapis? Dziękuję i pozdrawiam.

Witam. Wydłużenie łuku aorty najprawdopodobniej jest cechą wrodzoną, będącą konsekwencją smukłej budowy ciała. Raczej nie ma Pan powodów do niepokoju, warto jednak wykonać echo serca które które jest dokładniejszym sposobem oceny wymiarów aorty oraz jam serca.