Łysienie plackowate i bielactwo

Dzień dobry! Jestem mamą dwóch córek, u których występuje łysienie plackowate i dochodzi do tego bielactwo. Młodsza ma 3 lata, starsza 7 lat. U starszej pojawiła sie plamka łysienia, kiedy miała 4 lata, ale odrosły i do dzisiaj był spokój. Dzisiaj zauważyłam łysiejący plac. Byłam u lekarzy, badanie miały obydwie zrobione w kierunku tarczycy, ale jest wszystko w normie. Nie wiem, co mam zrobić, co jest tego przyczyną, jak im pomóc. Podaje im tran 1x dziennie i nie wiem, czy to zbieg okoliczności, czy dzięki tranu, ale u młodszej odrosły. U starszej pojawiła się teraz, cały czas był spokój. Nie wiem, dlaczego obydwie mają to samo, może moje leki są tego przyczyną, biorę lamitrin - choruję na padaczkę. Szukam już wszystkiego, co może być przyczyną. Teoretycznie nie ma na to lekarstwa, ale chociaż, żeby powstrzymać, żeby się nie pojawiały. Teraz są małe, a co będzie później, jak społeczeństwo będzie reagowało. Chciałabym je przed tym chronić, ale nie wiem jak. Dlatego proszę o pomoc. Załamana mama.

KOBIETA, 7 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Łysienie plackowate często występuje u osób spokrewnionych, stosunkowo często choroba pojawia się również u dzieci. Podłoże prawdopodobnie jest genetyczne, polegające na zaburzeniu układu odpornościowego - organizm wytwarza sam substancje skierowane przeciwko własnym tkankom. Choroba często współistnieje z innymi chorobami o podłożu autoimmunologicznym: toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby tarczycy, bielactwo, zapalenie jelit. Pani leczenie raczej nie ma związku z chorobą dzieci.
Niestety jeżeli chodzi o leczenie sprawa nie wygląda dobrze, gdyż nie zawsze uzyskuje się zadowalające efekty terapii. Nie ma również leku zapobiegającego wystąpienia chorobie. Konieczne jest prowadzenie leczenia pod okiem dermatologa - nie jest konieczne skierowanie.
Polecam artykuły poświęcone tej tematyce:
http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-lysienia-plackowatego
http://portal.abczdrowie.pl/czy-lysienie-plackowate-mozna-wyleczyc
http://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-terapia-lysienia-plackowatego
http://portal.abczdrowie.pl/czym-sie-objawia-lysienie-plackowate.

Pozdrawiam