Mam 16 lat - czy jestem bezpłodna?

Dzień dobry, mam poważny problem.
Jestem Joanna, mam 16 lat. Regularnie współżyję od jakiś 3 miesięcy, miesiączki mam nieregularne. Bardzo pragnę być w ciąży. Byłam u ginekologa to powiedziała, że jestem za młoda i że jak chce być w ciąży, to żebym się zabezpieczała chociaż ja nigdy się nie zabezpieczałam. Mam problemy z pęcherzem i nerkami.
Czy mogę być bezpłodna i dlaczego? Koleżanka mi doradziła luteinę. Nie wiem co to jest i jak działa. Jakie leki mogłabym przyjmować żebym zaszła w ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Ciąża jest bardzo ważną decyzją w życiu każdej kobiety. Świadoma ciąża wymaga dojrzałości zarówno fizycznej jak i psychiczno-emocjonalnej. W wieku 16 lat prawdopodobnie można mówić tylko o dojrzałości fizycznej.

Proponuję jeszcze raz głęboko przemyśleć decyzję, porozmawiać z partnerem oraz własnymi rodzicami.

O bezpłodności można mówić wtedy gdy pojawia się niepowodzenie w zapłodnieniu po roku regularnego nie zabezpieczonego współżycia (ok 3-4 razy w tygodniu). W opisanej sytuacji nieregularność cyklów i współistniejące choroby mogą wpływać na równowagę hormonalną.

Redakcja abcZdrowie.pl