Nie mam jeszcze miesiączki, a mam 16 lat

Witam, mam 16,5 roku, a nie dostałam jeszcze okresu. Byłam u lekarza prawie rok temu, jednak ten stwierdził, że mam jeszcze poczekać. Nie był ginekologiem, a zwykłym pediatrą. Jednak zastanawia mnie to, czy mogłabym uprawiać już seks? Mam chłopaka i bardzo się kochamy, oboje jesteśmy dojrzali, on nie zmusza mnie do tego, sama bym chciała zacząć. Jednak czy w tej sytuacji mam jakieś ryzyko zajścia w ciążę ? Oczywiście będziemy się zabezpieczać, ale czy z powodu braku miesiączki szanse są zerowe, czy jakieś są? Proszę o odpowiedz.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj.

Na początku zachęcam Ciebie do wizyty u ginekologa- najlepiej w poradni która jest poradnią ginekologiczną dla dziewcząt- powinnaś wyjaśnić przyczyny braku miesiączki. Jesteś jeszcze młoda, ale warto sprawdzić przyczyny braku miesiączki- może to być spowodowane obecnością np.: zespołu policystycznych jajników, wtedy czas na wdrożenie leczenia będzie dłuższy.

Decyzja o rozpoczęciu współżycia powinna być decyzją świadomą i odpowiedzialną, szczególnie w tak młodym wieku konsekwencje "niechcianej ciąży" są czasem bardzo poważne gdy nie ma się wsparcia ze strony najbliższych; warto byś w trakcie wizyty u ginekologa porozmawiała o możliwościach i metodach antykoncepcji w Twoim wieku, z pewnością na początku lekarz zdiagnozuje u Ciebie przyczyny braku miesiączki i wdroży ewentualne leczenie.