Mam 21 lat. Czy mam coś z sercem?

Czasem odczuwam ukłucie w okolicy serca i mam wtedy wrażenie że zaraz zasłabnę,miałam robione EKG serca niedawno i lekarz powiedział że wszystko jest w porzadku że to objaw nerwicy.Czy choroby serca szybko się rozwijają czy raczej z wiekiem?Bardzo się martwie że mam słabe serce czy może tak być w młodym wieku proszę o pomoc i odpowiedz.
ponad rok temu

Szanowna Pani,

Krótkotrwały ból w okolicy serca o charakterze kłucia u osoby młodej  w większości przypadków nie świadczy o patologii.
Zwłaszcza jeśli pojawia się sporadycznie, głównie w sytuacjach stresowych.

Choroby serca występowć mogą w każdym wieku. Oczywiście u ludzi młodych dominują inne niż u starszych. Młodzi częściej cierpią na wady wrodzone, choroby uwarunkowane genetycznie, metaboliczne. U starszych przeważają choroby spowodowane miażdżycą.

Jeśli ból niepokoił Panią, dobrze,że dla własnego spokoju zrobiła Pani EKG. Rozumiem, że widział je lekarz i stwierdził, że nie ma powodów do niepokoju. Myślę, że może Pani mu zaufać. Badanie można za jakiś czas powtórzyć, ewentualnie wykonać ECHO serca.

Pozdrawiam serdecznie