Mam duszność - jakie badania jeszcze zrobić?

Od maja br mam bóle w klatce piersiowej w okolicy mostka. Ciągłe i ustawiczne duszności przy minimalnym wysiłku. Ciągłe odczuwalne niedotlenienie. Paliłem nałogowo 30 lat, nie palę od roku. Po rzuceniu palenia czułem się lepiej jak teraz.  Zrobiłem następujące badania. Rtg klatki piersiowej wg oceny radiologa i pulmonologa bez zmian ogniskowych. Pulmunolog powiedział mi o śladach rozedmy związanej z paleniem (żadnych leków nie zapisał). Spirometria w normie. Laryngolog - bez zmian nowotworowych. Kardiolog - nieco podwyższone ciśnienie 140/80 (prestarium 2,5). EKG wysiłkowe w normie, Echo serca w normie. Teraz kardiolog przekonuje mnie by poddać się koronarografii komputerowej jako mniej inwazyjnej. Z jednej strony oczywiście wyniki mnie cieszą ale z drugiej są dni, że mam duszności po przejściu nawet 300 m. Oczywiście przejdę ale ból w klatce piersiowej i duszność powoduje ogromny dyskomfort. Proszę o radę do jakiego mam pójść specjalisty by powiedział gdzie jest przyczyna i jakich środków zaradczych szukać

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Duszność to rzeczywiście bardzo niepokojący objaw, ograniczający aktywność życiową. Dlatego też zdecydowanie warto dokładnie zdiagnozować przyczynę owej duszności. Ponieważ miał Pan wykonaną już sporą ilość badań, a żadne z nich nie wykazało przyczyny, rzeczywiście warto byłoby skorzystać z koronarografii wirtualnej, która może akurat określi przyczynę.

Innym z badań, które pomogłoby być pomocne jest scyntygrafia perfuzyjna serca metodą SPECT wykonywana w klinikach medycyny nuklearnej. Badanie to służy ocenie czynności układu krwionośnego. Stanowi cenny łącznik między oceną kliniczną, elektrokardiograficzną i ultrasonograficzną a badaniami inwazyjnymi. Pozwala na nieinwazyjną ocenę ukrwienia mięśnia sercowego w czasie wysiłku i w stanie spoczynku.