Mam okropne piersi. Co robić?

Mam 16 lat. Moje piersi są nieładne, bolą mnie przy każdym dotknięciu, ale najbardziej niepokoją mnie brodawki - są duże, zajmują obszar niemal całej piersi i mają różowy kolor. Moje sutki są niewidoczne, płaskie, jakby w ogóle ich nie było, powiększąją się tylko czasami i mają brzydką nierówną strukturę. To wszystko wygląda bardzo nieestetycznie i martwię się czy nie jestem na coś chora, jednak wstydzę się iść do ginekologa. Czy da się z tym coś zrobić? Bardzo proszę o pomoc :(

KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

U nastolatek w okresie dojrzewania piersi podlegają przemianom. Myślę, że nie masz powodów do niepokoju, gdyż piersi zapewne zmienią jeszcze swój kształt. Jeżeli jednak odczuwasz dolegliwości bólowe powinnaś jednak odwiedzić lekarza. Nie koniecznie musi to być ginekolog, może być pediatra lub lekarz rodzinny. Jeżeli lekarz stwierdzi nieprawidłowości, wtedy może skierować Cię do ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Okropne piersi po schudnięciu - co robić?

Mam 26 lat, schudłam niedawno 30 kg i stan moich piersi jest tragiczny. Mam bardzo małe piersi, a teraz na dodatek niezwykle zwiotczałe z rozstępami. Na dodatek jedna pierś jest większa od drugiej. Masakra. Wiem, że rozstępy i rozmiar się nie zmienią, ale może dałoby się chociaż ujędrnić biust. Jak to zrobić, a przede wszystkim ile czasu potrzeba na widoczne efekty owych ćwiczeń? I ile czasu dziennie muszę poświęcać owym ćwiczeniom? Dziękuję z góry.

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Witam!

Rzeczywiście rozstępy prawdopodobnie pozostaną. Można jednak sprawić, by były mniej widoczne. Na rynku jest wiele preparatów kosmetycznych przeznaczonych do tego celu. Przy dyspozycji większą ilością funduszy, może Pani sobie pozwolić na przykład na zabieg biodermogenezy. Po kilku seriach rozstępy stają się płytsze, bledsze i mniej widoczne.

Aby zmniejszyć ryzyko powstania nowych zmian skórnych, powinna Pani unikać gwałtownego przybierania na wadze i szybkiej jej utraty.

Warto także poprawić stan skóry i jej elastyczność poprzez:
- stosowanie masaży,
- stosowanie kosmetyków ujędrniających,
- codziennie ćwiczenia.

Ćwiczenia najlepiej wykonywać codziennie. Istotna jest systematyczność. Trening może Pani urozmaicić poprzez włączenie np. hantli czy gum rozciągających. Korzystne może być także ściskanie średniej wielkości gumowej piłki (napieranie na nią siłą mięśni). Dobry efekt dają także pompki. Myślę, że ćwiczenia wykonywane po 10-15 minut dziennie, przez około 3 miesiące powinny dać zauważalny efekt.

Pozdrawiam i życzę dużo wytrwałości!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co mam robić z tym guzkiem w piersi?

Od 3 miesięcy biorę tabletki Vibin Mini, ponieważ mam torbiela (nie w piersi). Wyczułam w lewej piersi dość spory guzek, który boli przy dotyku, ból i guzek jest tylko w lewej piersi, wizytę u ginekologa mam 11 stycznia, lecz strasznie panikuję, co to może być? Mam 24 lata.
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie,

obecność zgrubienia w piersi może być oznaką torbieli. Guzki w piersiach to zazwyczaj łagodne zmiany, ale konieczne jest wykonanie odpowiednich badań, takich jak USG piersi oraz jeśli zajdzie taka potrzeba, to również mammografia oraz biopsja guzka. Badania rozwieją wszelkie wątpliwości. Proszę nie martwić się na zapas. Życzymy dużo zdrowia!

W międzyczasie może Pani zapoznać się z wypowiedziami naszych ekspertów na podobne tematy:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-rozpoznac-czy-guzek-w-piersi-nie-jest-rakiem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzek-w-piersi-u-18-latki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-jest-guzek-w-dolnej-czesci-piersi,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guzek-w-piersi-za-sutkiem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty