Miesiączka i dni płodne po łyżeczkowaniu jamy macicy

Witam, wczoraj mialam zabieg lyzeczkowanie.Krawilam troszke po zabiegu,ale przez noc i dzis zadnego sladu krwi.Lekarz zabronil wspolzycia przez Trzy tygodnie.Bardzo chce starac sie o nastepne dziecko.Skad mam wiedziec kiedy bede miala miesiaczke i dni plodne???Przed lyezczkowaniem wzielam dwa razy tabletki na poronienie,bo moj zarodek byl martwy.Mimo lekow czesc lozyska nie wydalila sie (17mm na 4mm) i dlatego doszlo do zabiegu.Nic mnie nie boli i nie krwawie .Kiedy moge zaczac wspolzyc?

Magdalena StusiĹska

Szanowna Pani, zgodnie z zaleceniami lekarza proszę powstrzymać się trzy tygodnie od współżycia. Po tym czasie normalny cykl powinien powrócić i będzie mogła się Pani starać o kolejne dziecko. Proszę pamiętać, że w Pani wieku zajście w ciążę może być utrudnione.

Aleksander Ropielewski

Współżycie sugeruje się rozpocząć po wystąpieniu pierwszej miesiączki lub po 3 tygodniach od zabiegu. Ciężko powiedzieć kiedy wystąpi u Pani pierwsza miesiączka (najpewniej około 1-2 miesiące po zabiegu). Wtedy można próbować określić kiedy wystąpi owulacja (zabieg łyżeczkowania nie ma wpływu na gospodarkę hormonalną i owulację). Powinna ona występować podobnie jak przed łyżeczkowaniem.