Mięśniak śródścienny u 45-letniej kobiety

Witam. Mam 45 lat, zdiagnozowano mi mięśniaka śródściennego (1cm) na przedniej ścianie trzonu macicy. Nie mam żadnych objawów.Wyniki pozostałe są dobre. Czy jest szansa, że ten mięśniak nie urośnie w przyszłości i uniknę operacji? Boję się. Co mogę zrobić, żeby nie rósł? Moja pani doktor nic z tym nie robi, a kiedy jej powiedziałam, że piję zioła wg receptury Klimuszki, to mnie trochę wyśmiała..Naprawdę nic nie można zrobić? Może nie trzeba? Jak szybko rosną takie mięśniaki..? Dziękuję.

Piotr Pilarski

Niestety nie ma sposobu aby zapobiec wzrostowi mięśniaka. Możliwe, że nie urośnie. Rożnie to bywa, nie ma reguły. Zmiana wymaga na razie obserwacji.

Pozdrawiam.

Aleksander Ropielewski

Nie ma reguły odnośnie wzrostu mięśniakó. Na chwilę obcną należy obserwować mięśniaka i interweniować dopiero w przypadku wystąienia objawów. Nie ma metody zapobiegania wzrostowi mięśniaków.