Mikrodermabrazja a trądzik

Dzien dobry:) Mam 22 lata i od pewnego czasu (ok 2 mcy) na mojej buzi pojawił sie tradzik.. Dermatolg przepisal mi masc Klindacin T dwa razy dziennie procz tego stosuje zel do mycia twarzy i krem nawilzajacy marki La Roche Posay:) efektty sa ale idzie to opornie wiec myslałam nad zabiegami kosmetycznymi typu Mikrodermabrazja. Czy ona i cos pomoze? I przede wszystkim czy nie zaszkodzi przy leczeniu?

Witam serdecznie, mikrodermabrazji nie powinno się wykonywać w aktywnej postaci trądziku ponieważ roznoszone są wówczas bakterie na inne partie skóry i możemy w ten sposób jeszcze bardziej pogorszyć stan. Taki zabieg można wykonać po zaleczeniu zmian. Zamiast mikrodermabrazji polecam kwas azelainowy który ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne - zwalcza bakterie szczególnie z gatunku Propionibacterium acnes, które są odpowiedzialne za powstawanie trądziku.

Witam Panią, najskuteczniejszymi zabiegami są peeling medyczny w połączeniu z mikrodermabrazją jeśli nie ma do niej przeciwwskazań. Być może potrzebna jest jeszcze terapia doustna, ale lekarz po konsultacji dobiera odpowiedni preparat!

Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz

odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do

smarowania na skórę.

Dzień dobry, możliwość połączenia zabiegu mikrodermabrazji (włączając w to jej rodzaj) powinna Pani skonsultować z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam, Aleksandra Duczmal.