Mleczny wyciek z piersi - co robić?

Mam 35 lat. Urodziłam 3 dzieci. Najmłodsze ma 3 lata. Od 2 lat nie karmię, a nadal utrzymuje się mleczny wyciek z obu sutków (po naciśnięciu brodawki, samoistnego wycieku nie ma, najpierw wodnisty, a później po kilku kroplach mleczny) przed miesiączką odczuwam bolesność obu piersi. Miałam robione USG piersi, ale było prawidłowe, tylko wyszło poszerzenie kanalików mlecznych. Węzły chłonne prawidłowe. Czy powinnam zrobić jeszcze jakieś badania? Dodam, że moja mama choruje na nowotwór piersi. Dodam też, że na szyi mam po obu stronach kilka prawidłowych węzłów chłonnych powiększonych do 1 cm.

KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

U kobiet, które karmiły piersią, zwłaszcza przez dłuższy czas, mleczny wyciek z piersi może fizjologicznie utrzymywać się do około roku czasu po zakończeniu karmienia. Oczywiście jest to kwestia dość indywidualna i zdarza się, że u niektórych kobiet wyciek może utrzymywać się nawet kilka lat, bez cech patologii. Jednakże, jeśli zauważy pani dodatkowe objawy w postaci zaburzeń miesiączkowania itp. wtedy warto zbadać poziom prolaktyny.
W przypadku obciążenia rodzinnego rakiem piersi, powinna Pani poddawać się częstym badaniom kontrolnym. Obowiązuje USG piersi co 6 miesięcy, pomiędzy 35. a 40. rokiem życia warto poddać się także pierwszej mammografii. Można pokusić się także o wizytę w poradni genetycznej (skierowanie od lekarza rodzinnego).

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co oznacza mleczny wyciek z piersi?

Od jakiegoś czasu jestem osłabiona,mam wyciek mleczny(przy ucisku)z piersi,nieregularne miesiączki, suchą skórę i zawroty glowy. Nadmienie,że leczę się na cukrzycę,depresję i od 2tygodni na nadciśnienie tętnicze. Czy powinnam się niepokoić?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania

Nieregularne miesiączki, z mlekotokiem i zawrotami głowy nasówają podejrzenie hiperprolaktynemii w przebiegu guza przysadki lub jako działanie niepożądane stosowanych leków. Wymaga pani kompleksowej lekarskiej i diagnostyki. Najlepiej jeśli zająłby się tym pani lekarz prowadzący. Do rozważenia badania: poziom prolaktyny, TSH, fT4, sód, potas.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co powoduje biało-mleczny wyciek z piersi?

Dzień dobry, Od ponad tygodnia w obydwu piersiach pojawia się biało mleczny wyciek. Dodatkowo, kilka dni temu wyczułam owalne zgrubienie po zew. stronie w górnej części lewej piersi. Dziś otrzymałam skierowanie na USG, i pobranie krwi - prolaktyna, jednak powiedziano mi, że badanie USG najlepiej wykonać do 10-go dnia cyklu (czyli u mnie dopiero za 2 tyg.). Czy powinnam zaczekać, czy jednak wykonać to badanie wcześniej? Pani Ginekolog nawet nie zbadała piersi palpacyjnie, mam powody do niepokoju?
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

Proszę kierować się zaleceniami lekarza badającego. Powyższe objawy mogą wynikać Z Hiperprolaktynemia. Po wykonaniu badań proszę jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa sądzę że może być to konieczna konsultacja endokrynologa

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty