Czy guzek, ból i wyciek z piersi to rak?

Ostatnio miałam robione usg i okazało się, że mam torbiel 5 mm. Lekarz zlecił mi kontrolne usg za pół roku. Niestety jednak mnie ta pierś boli i nie wiem, co mam z tym zrobić. Strasznie się boję, że to może być rak. Dodam jeszcze, że strasznie wypadają mi włosy i od czasu do czasu wyciskam krople białej wydzieliny z sutka (nie za każdym razem). 4 miesiące temu przestałam karmić dziecko - czy to normalne? Brałam leki na zahamowanie laktacji. Co mam robić? Umówiłam się do lekarza, ale to całe 3 tygodnie oczekiwania.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Wyciek z piersi u kobiet, które zakończyły karmienie piersią może utrzymywać się nawet do roku. Torbiel piersi jest zmianą łagodną i może także powstawać w konsekwencji karmienia piersią. Wypadanie włosów wiązałabym raczej ze zmianami jakie zaszły w Pani organizmie w okresie ciąży, a następnie karmienia piersią i opieki nad małym dzieckiem. Może wynikać ze zmian hormonalnych oraz niedoborów witaminowych. Proszę zwrócić uwagę na swoją dietę - czy dostarcza niezbędnych składników odżywczych, można także wspomóc się gotowymi preparatami witaminowymi.

Jeżeli chodzi o bolesność piersi - trudno mi powiedzieć jaka jest przyczyna w Pani przypadku. Za łagodne bóle piersi odpowiedzialne mogą być zmiany hormonalne, ale także nieprawidłowo dobrany stanik lub nerwoból. Jeżeli natomiast pierś staje się obrzmiała, zaczerwieniona, boli przy dotyku oraz towarzyszy temu podwyższona temperatura ciała, należy sprawdzić czy przyczyną tego stanu nie jest zapalenie piersi.

Pozdrawiam serdecznie