Czy kłucie i swędzenie piersi mogą być objawem raka?
Witam, Mam 24 lata rok temu skończyłam karmić dziecko. Dodam, że karmiłam bardzo krótko, bo dostałam krwotoku i trafiłam do szpitala, po powrocie dziecko nie chciało mojej piersi, bo z butelki lżej leciało. Ginekolog przepisał mi leki hamujące laktację. Mniej więcej 2 miesiące później zaczęła mnie pobolewać pierś. Ból był krótki, ale przeszywający, dodatkowo odczuwałam swędzenie w okolicach brodawki. Zaniepokojona tym faktem zrobiłam usg , które wykazało torbiel 5 mm. Poza tym wszystko w porządku. Ból i swędzenie po pewnym czasie ustąpiły, jednak ok. miesiąca później problem powrócił, znów usg i wynik: torbiel 6 mm i reszta w porządku. Dwa miesiące później kolejny nawrót, kolejne usg i wynik torbiel 6,2 mm. Za pół roku kolejny nawrót, kolejne usg i wynik torbiel 4 mm, reszta piersi bez zastrzeżeń. Byłam u onkologa, powiedział, że torbieli mniejszych od 1cm raczej się nie nakłuwa, zlecił usg za pół roku i obserwację. Męczy mnie już cała ta sytuacja, a najbardziej to swędzenie brodawki. Każdy nawrót i strach czy przypadkiem ci lekarze się nie pomylili i czy to nie rak, mój strach jest o tyle większy iż wiem na czym ta choroba polega, bo moja mama i babcia zmarły właśnie na raka.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie,
Torbiel to zmiana łagodna, więc nie ma powodów do niepokoju, że ulegnie zezłośliwieniu. Dobrze, że regularnie kontroluje Pani piersi.
Czy babcia i mama zmarły na raka piersi? Jeżeli tak, warto byłoby aby udała się Pani do poradni genetycznej, aby zrobić badania w kierunku obecności mutacji usposabiającej do zachorowania. Skierowanie do poradni wyda lekarz rodzinny, a adresy najbliższych poradni znajdzie pani w internecie.
Co do kłucia i swędzenia, raczej nie są to objawy sugerujące rozwijający się nowotwór, ale wskazujące być może na problem związany z podrażnieniem nerwu międzyżebrowego lub skóry piersi. Proszę postarać się o wygodny stanik i unikać nadmiernego obciążania kręgosłupa, choć zdaję sobie sprawę, że przy małym dziecku jest to trudne.
Warto zacząć uprawiać sport, który usprawni mięśnie klatki piersiowej i kręgosłupa jak np. pływanie.
Pozdrawiam serdecznie