Czy lekarz mógł się pomylić i nie odróżnić torbieli od raka?

Witam. Od kilku miesięcy ciągle powraca u mnie ból, pieczenie, swędzenie piersi, obrzęk brodawki piersiowej. Robiłam usg i wyszło, że mam torbiel 6,2 mm. Byłam z tym u onkologa i powiedział że nie mam się czym martwić. Ale ja po prostu już nie mam siły, tak boli. Mam 24 lata, 10 miesięcy temu urodziłam dziecko. Czy lekarz robiący usg mógł się pomylić i nie odróżnić torbieli od raka? Mam także jakby napuchnięte okolice pachy i zaczerwienioną otoczkę brodawki. Moja mama i babcia zmarły na raka piersi. Strasznie się boję. Czy torbiel może powodować taki ból?

Witam serdecznie.

Z pewnością ze względu na obciążenie rodzinne jest Pani w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi. Jest Pani jednak jeszcze młodą osobą i takie rozpoznanie jest raczej mało prawdopodobne, zwłaszcza jeżeli była Pani badana przez lekarza ginekologa i nie stwierdził niczego niepokojącego w badaniu USG. Doświadczony lekarz wykonujący badania USG potrafi odróżnić zmianę łagodną od złośliwej oraz rozróżnić zmiany, które mogą mieć podejrzany charakter.

Nie sądzę, aby pani problem wynikał ze stwierdzonej torbieli. Nie napisała Pani czy nadal karmi dziecko - jeżeli tak, lub niedawno Pani przestała być może to zapalenie piersi? Niestety nie potrafię tego bez badania stwierdzić. Z tego co Pani pisze, może być ewentualnie skórny, dlatego radziłabym wizytę u dermatologa.

Proponuję także, aby udała się pani do poradni genetycznej (skierowanie od lekarza rodzinnego) celem wykonania badań mających określić w jakim stopniu jest pani zagrożona rakiem piersi oraz zostanie pani objęta odpowiednim programem badań profilaktycznych.

Pozdrawiam serdecznie.