Wynik USG

To jest mój wynik USG: sutki o gruczołowotłuszczowym utkaniu z przewagą utkania gruczołowego. SP na godz. 9 w odległości ok. 1 cm od otoczki brodawki widoczna dość dobrze ograniczona zmiana o wymiarach 11x6 mm o echogeniczności zbliżonej do tkanki tłuszczowej - wysepka tłuszczowa?, FA? - wskazane BAC. Dostałam skierowanie na biopsję od onkologa. Bardzo się boję, nie wiem, co to jest??? Moja mam zmarła na raka piersi. Nie wiem, czy ja też mogę mieć??? Czy to usunąć???

Witam serdecznie,

Z opisu USG wydaje się, że jest to raczej zmiana łagodna - gruczolakowłókniak (guz łagodny, o którym dużo razy była mowa w tym serwisie). Niemniej zawsze w takiej sytuacji wskazana jest biopsja, celem potwierdzenia rozpoznania. Guz można obserwować (co 6 miesięcy kontrola) lub wyciąć.

Skoro Mama chorowała na raka piersi, warto, aby udała się Pani do poradni genetycznej pod kątem ewentualnej oceny zagrożenia genetycznego. Zostanie też Pani objęta specjalnym programem badań przesiewowych.

Pozdrawiam serdecznie