Interpretacja usg

Wiek 32 lata. Nie rodziłam dzieci. Sutki o budowie gruczłowo-tłuszczowej. W obu sutkach bardzo liczne torbiele, w tym część z gęstą zawartością. Największe torbiele proste w SL na godz. 15-tej za otoczką 17x8 mm, w SP na godz. 10-tej 4 cm od brodawki 10x4 mm. W sutku lewym na godz. 9-tej około 4cm od brodawki dwie zmiany hipoechogenne F-A lub torbiele o gęste o średnicach 5 i 4 mm. W sutku prawym na godz. 11-tej 4 cm od brodawki hipoechowe ognisko F-A lub torbiel gęsta o średnicy 6 mm. Doły pachowe wolne. Proszę o interpretację.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opis USG piersi wskazuje na mastopatię - jedno z najczęstszych łagodnych schorzeń piersi, polegających na zwyrodnieniu tkanki gruczołowej piersi. Mastopatia jest zazwyczaj wynikiem zmian hormonalnych. Na powstawanie zmian ma także wpływ tryb życia - m.in. spożywanie dużej ilości kawy, herbaty, tłuszczów zwierzęcych oraz palenie tytoniu. Zmiany opisane jako FA to gruczolakowłókniaki - łagodne guzki piersi. Jeżeli oprócz powyższego opisu USG ma Pani dolegliwości w postaci: zaburzeń miesiączkowania, bolesności piersi - jest to wskazanie do wykonania badań hormonalnych (żeńskie hormony płciowe). W leczeniu odgrywa rolę zmiana trybu życia, a także spożywanie kwasów omega-3 (np. tran lub olej z wiesiołka). Wskazane są częste kontrole (co 6 miesięcy) - USG + badanie przez lekarza ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie