Interpretacja wyniku biopsji. Jakiego rodzaju są to zmiany?

Witam, bardzo proszę o interpretację wyniku biopsji: „Materiał pobrano z: biopsja aspiracyjna, cienkoigłowa zmian w piersi lewej (1,2). Rozpoznanie kliniczne: 1-FA, 2-MF. Rozpoznanie: 1 i 2 - obraz cytologiczny odpowiada mastopatii. Uwagi: Wskazana samokontrola piersi oraz badanie USG za 6 miesięcy”. Gubię się czy obie zmiany to mastopatia, czy jednak 1 to gruczolakowłókniak a druga mastopatia.

Proszę o informację. Pozdrawiam.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Ze skierowania faktycznie było podejrzenie gruczolakowłókniaka, ale z wyniku badania można wnioskować, że obie zmiany to mastopatia - czyli łagodne zmiany zwyrodnieniowe piersi. Zalecenia - jak napisano - kontrola USG za 6 miesięcy. Proszę także zwrócić uwagę na tryb życia - przy mastopatii warto zrezygnować z palenia tytoniu, picia mocnej kawy i herbaty. Można też zażywać olej z wiesiołka - 2x1 kaps przez co najmniej 3 miesiące.

Pozdrawiam serdecznie