Dotyczy usg piersi

Dziś wykonałam usg piersi i chciałabym się czegoś więcej dowiedzieć. Piersi o budowie gruczołowo-tłuszczowej, zmiany stwardniejące włókniste obustronnie w pościelisku. W zakresie PP na godz.10-11 przyotoczkowo widoczna zmiana hypoechogeniczna o śr. 6 mm - FA lub torbiel z gęstą treścią bardzo. Z góry dziękuję za informacj.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Aby przekonać się z czym mamy do czynienia, należałoby wykonać biopsję cienkoigłową zmiany. Szkoda, że nie podała Pani swojego wieku. Zmiana w obrazie USG wygląda na zmianę łagodną, natomiast jak wiadomo, ryzyko guza złośliwego rośnie wraz z wiekiem. Jeżeli rozpoznanie guza łagodnego się potwierdzi, przy niewielkiej wielkości guza wystarczy obserwacja co 6 miesięcy, chyba, że w rodzinie u Pani były przypadki zachorowania na raka piersi. Ze względu na zmiany włókniste w piersiach (tzw. mastopatia), proszę zwrócić uwagę na zdrowy tryb życia. Piersi "nie lubią" - palenia tytoniu, tłuszczów zwierzęcych, mocnej kawy i herbaty. Służy im natomiast spożywanie kwasów omega-3 (tran, olej z wiesiołka) oraz dieta bogata w warzywa i owoce.

Pozdrawiam serdecznie