Niepokojący wynik badania USG piersi

Witam! Mam 40 lat, jedno dziecko, przyjmuję antykoncepcję. W dniu dzisiejszym miałam badanie USG piersi, jestem zaniepokojona jego wynikiem tzn. wg opisu: Wyraźne zmiany dysplastyczne sutków, szczególnie widoczne w okolicach zabrodawkowych i KGZ. Liczne, różnej wielkości torbiele proste widoczne są w obu sutkach. Torbiele o średnicy 4,1 mm - 23,1 mm. Zmian ogniskowych litych nie znaleziono. Utkanie sutków tłuszczowo-gruczołowe z zaznaczonym włóknieniem podścieliska. Przewody mlekowe okołozatokowo nie są poszerzone. Węzły chłonne pachowenie są powiększone. Bardzo proszę o informację, czy to coś poważnego i czy mam się czego bać...? Wizytę u lekarza mam dopiero 22.03.2010.

Witam serdecznie!

Opisywanie w badaniu USG zmiany wskazują na mastopatię. Jest to najczęstsze łagodne schorzenie sutka, polegające na łagodnym rozroście tkanek tego gruczołu. W piersiach mogą tworzyć się różnego rodzaju zagęszczenia, zgrubienia, torbiele. Postępowanie w przypadku stwierdzenia mastopatii polega przede wszystkim na regularnym wykonywaniu badań obrazowych, wykluczających zmiany nowotworowe, tj. USG i mammografii.

Warto wspomnieć, że mastopatia nie powoduje zwiększenia ryzyka rozwoju raka piersi, natomiast może utrudniać wykrycie ewentualnych zmian. Mastopatia jest spowodowana zazwyczaj zaburzeniami hormonalnymi w organizmie kobiety. Trzeba będzie zastanowić się także nad stosowaną przez Panią antykoncepcją hormonalną, bo być może akurat stosowany preparat Pani nie służy i predysponuje do zmian w piersiach. Leczenie mastopatii polega na stosowaniu odpowiedniej diety (uboga w tłuszcze zwierzęce, kawę i mocną herbatę, zawierającą dużo owoców i warzyw, witaminy E+A oraz olej z wiesiołka), niepalenie papierosów, noszenie odpowiedniej bielizny.

Pozdrawiam serdecznie