Czy wynik USG jest dobry?

Mam 22 lata i po badaniu USG otrzymałam wynik, lecz nie wiem, co on oznacza. PIERSI O GRUCZOŁOWO-TŁUSZCZOWEJ BUDOWIE. ECHOSTRUKTURA MIĄŻSZU PIERSI NIEJEDNORODNA, WIDOCZNE ZMIANY MASTOPATYCZNE. Co to może oznaczać? Czy wszystko w porządku?

Witam serdecznie!

Mastopatia to inaczej zwyrodnienie piersi. Obraz zmian może być różnorodny - począwszy od guzków, torbieli, zgrubień skończywszy na zwółknieniu tkanki piersi. Mastopatia sprawia, że piersi mogą wydawać się niejednorodne w dotyku oraz mogą pojawiać się dolegliwości bólowe.

Przyczyną mastopatii są zazwyczaj zaburzenia hormonalne. Leczenie polega przede wszystkim na prowadzeniu odpowiedniego stylu życia (odpowiednia ilość snu, niepalenie papierosów), stosowaniu diety ubogiej w tłuszcze zwierzęce, małej ilość kofeiny i teiny (kawa, herbata). Warto stosować olej z wiesiołka (dostępne w kapsułkach w aptekach). W razie udokumentowanych zaburzeń hormonalnych (badania poziomu hormonów z krwi) lekarz może zalecić odpowiednie leczenie farmakologiczne.

Proszę pamiętać także o regularnych kontrolach u lekarza ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie