Podejrzenie mastopatycznych piersi
Byłam u onkologa. Stwierdził mastopatyczne piersi i skierował na USG z wykluczeniem guzka piersi lewej.

KOBIETA ponad rok temu
Witam serdecznie!
Zwłóknienie włóknisto-torbielowate, czyli popularna mastopatia, jest najczęstszym schorzeniem sutka, polegającym na łagodnym rozroście tkanek tego gruczołu.
Postępowanie polega przede wszystkim na regularnym wykonywaniu badań obrazowych, wykluczających zmiany nowotworowe, tj. USG i mammografii. Warto wspomnieć, że mastopatia nie powoduje zwiększenia ryzyka rozwoju raka piersi, natomiast może utrudniać wykrycie ewentualnych zmian. W diagnostyce należy uzwględnić także badania poziomu hormonów plciowych.
Leczenie polega na stosowaniu odpowiedniej diety (uboga w tłuszcze zwierzęce, kawę i mocną herbatę, zawierającą dużo owoców i warzyw, witaminy E+A oraz olej z wiesiołka), niepalenie papierosów, noszenie odpowiedniej bielizny.
Co do podejrzenia guzka - na podstawie badania USG lekarz zadecyduje, czy pozostawić go do obserwacji, czy wykonać ewentualną biopsję cienkoigłową.
Pozdrawiam serdecznie