Czy można leczyć mastopatię jednocześnie biorąc tabletki antykoncepcyjne?

Od tygodnia biorę tabletki antykoncepcyjne Y*** i wydaję mi się, że zgrubienie (mastopatia) trochę się powiększyła, ale może jest to spowodowane też powiększeniem się piersi. Zaczynam odczuwać ból co prawda nieznaczny, ale jest przy dotykaniu. Wiem, że są kremy z progesteronem, które leczą mastopatię, lecz czy mogę ich używać jednocześnie przyjmując tabletki? Czy jedno nie wyklucza drugiego? Jak się pozbyć mastopatii dużo czytałam artykułów, ale proszę o opinię specjalisty.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zwłóknienie włóknisto-torbielowate, czyli mastopatia to najczęstsze schorzenie w obrębie sutka. Jest to łagodny rozrost tkanek gruczołu, często w przebiegu zaburzeń hormonalnych.

W postępowaniu kluczowe są dwie kwestie - redukcja dolegliwości oraz profilaktyka raka piersi. Mimo, że mastopatia nie zwiększa ryzyka wystąpienia raka sutka, może maskować jego wykrycie. Należy poddawać się badaniom kontrolnym USG (u kobiet do 40. r. ż. raz na 6 miesięcy) lub mammografia (po 40. r. ż. raz w roku). W przypadku stwierdzenia zmian powinna zostać wykonana biopsja cienkoigłowa.

W leczeniu, przy nierównowadze hormonalnej potwierdzonej badaniami stosuje się leczenie hormonalne progestageniami. Progestageny są składnikami stosowanych przez Panią tabletek antykoncepcyjnych, więc w pewnym stopniu jest Pani zabezpieczona. Należałoby wykonać badania hormonalne, które potwierdziłyby celowość stosowania progesteronu.

W postępowaniu stosuje się także dietę niskotłuszczową. Wskazane jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców. Należy unikać kawy, mocnej herbaty oraz papierosów.

Pozdrawiam serdecznie!