Opis USG piersi a tkanka gruczołowa o cechach dysplazji włóknisto-torbielowatej z widocznymi tarbielkami

Opis USG piersi: "Piersi o gęstym utkaniu gruczołowym. Tkanka gruczołowa o cechach dysplazji włóknisto-torbielowatej z widocznymi tarbielkami o śr. do 4 mm oraz odcinkowo poszerzonymi przewodami. Doły pachwowe wolne". Co to znaczy?

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Liczne lub pojedyncze zmiany drobnotorbielkowe (mastopatia, dysplazja) i torbiele w miąższu sutka są wynikiem przewlekłych zaburzeń hormonalnych. Określa się je jako zwyrodnienie włóknisto-torbielkowate sutka. W Polsce u ponad 50% zdrowych kobiet w wieku 20-60 lat stwierdza się tego typu odchylenia od normy. Można wyróżnić dwie formy torbielkowatego zwyrodnienia sutka. W pierwszej następuje rozrost końcowych odcinków przewodów mlecznych w formie wykształconych torbielek, wysłanych prawidłowym nabłonkiem. Niekiedy takie drobnotorbielkowate zmiany zajmują cały miąższ sutka. W drugiej postaci przeważają zmiany w formie nawarstwień nabłonka i brodawkowatych wyrośli, prowadzących do wytwarzania nieprawidłowych struktur zrazikowych. Zmiany mastopatyczne mogą występować jako małe ogniska lub zajmować część lub cały miąższ w jednym lub obu sutkach. Mastopatia może zwiększać ryzyko zachorowania na raka sutka. Może jednak nie musi. Zmiany drobnotorbielkowate mogą się nasilać. Niektóre z małych torbielek mogą powiększać się tworząc duże torbiele. Może utworzyć się jedna lub kilka torbieli, niekiedy cała pierś wypełniona jest różnej wielkości torbielami. Pierwszym krokiem po stwierdzeniu zmian mastopatycznych jest wykonanie badań hormonalnych (poziom hormonów we krwi), głównie hormonów jajnikowych (estradiol, progesteron, testosteron), hormonów przysadki (prolaktyna, luteotropina, follikulostymulina) i tarczycowych. Obecnie istnieją liczne leki niehormonalne (np. zioła) i hormonalne, podawane do wewnątrz organizmu lub np. zewnętrznie na skórę piersi w postaci żelu. Jednak należy je zastosować po zbadaniu hormonów we krwi. Duże torbiele są nakłuwane z wyciągnięciem treści płynnej lub usuwane. Obecnie dysponujemy licznymi możliwościami zdiagnozowania zmian torbielkowatych wykorzystując badanie lekarskie, USG, mammografię, nakłucie cienką igłą (BAC) czy wycinając w całości podejrzane miejsce. Najważniejsza jednak jest profilaktyka - badanie USG piersi powinno być przeprowadzane co 6 miesięcy, a wykryte większe zmiany powinny zostać poddane badaniu histopatologicznemu.