Przemieszczenie torbieli w piersi

Witam. Mam 25 lat z powodu bólu w jednej piersi wykonałam usg piersi, w którym uwidoczniono torbiel 5 mm. Byłam z tym u lekarza, jednak on zlecił mi obserwację i usg za pół roku. Jednak po miesiącu zrobiłam jeszcze raz usg, na którym ponownie wyktryto torbiel 6 mm, lecz w zupełnie innym miejscu. Czy to możliwe, żeby się przeniosła, a może są dwie, tylko po prostu jedna została przeoczona? Pierś nadal mnie pobolewa, swędzi wokół brodawki, mam także jakbym miała opuchnięte ramię. Bardzo proszę o odpowiedź, bo bardzo się boję, co to może być - czy to rak? Jestem obciążona genetycznie.

Witam serdecznie,

Trudno mi powiedzieć, jak do końca interpretować sytuację, którą Pani opisuje. USG jak wiadomo interpretuje lekarz. Nie napisała Pani, czy badanie było wykonane przez tego samego lekarza, oraz - jeżeli przez innego lekarza - czy widział on poprzedni opis USG

Sposób opisywania zmian może nieco różnić się w zależności od danego lekarza - nie przytoczyła Pani opisów obu badań, więc trudno mi powiedzieć, czy różnice są faktycznie istotne.

Niemniej, jeżeli chodzi o torbiel, to zazwyczaj nie ma wątpliwości co do jej łagodnego charakteru. Szczególne sytuacje stanowią tylko duże torbiele, wielokomorowe, które można podejrzewać o przemianę złośliwą.

Postępowanie zalecone na początku wykrycia torbieli o takiej wielkości jest słuszne - kontrola USG co 6 miesięcy. Jeżeli odczuwa Pani dolegliwości bólowe piersi, a dodatkowo ma Pani np. zaburzenia miesiączkowania, należałoby się pokusić o badania hormonalne. W sytuacji normalnych miesiączek, bez istotnych zmian w USG, warto skupić się na zmianie stylu życia i diecie, co ma duży wpływ na tkankę piersi - unikać palenia tytoniu, picia dużej ilości mocnej herbaty, kawy, spożywania tłuszczów zwierzęcych.

W przypadku obciążenia rodzinnego - szkoda, że nie podała Pani szczegółów - warto zgłosić się do Poradni Genetycznej, gdzie zostanie Pani przebadana w kierunku mutacji genowej BRCA1 i BRCA2 oraz objęta specjalnym programem profilaktyki przeciwnowotworowej.

Pozdrawiam serdecznie