Jak zapobiegać rakowi piersi?

Mam 32 lata, jestem kobietą, mam troje dzieci. Pierwsze urodziłam w wieku 17 lat, ostatnie w wieku 29 lat i 8 miesięcy. Karmiłam piersią. Moja babcia jednak uderzyła się w pierś, był guzek, siniak, zmarła na to, bo nie zgłosiła tego - dopiero po ok. 6 latach od uderzenia. Mama miała wykrytego raka ok. 50-ki, był złośliwy, na ok. 2 lata zaleczony, potem nawrót, przerzuty i zmarła w wieku 54 lat. Bardzo, ale to bardzo się boję!

Mieszkam w Londynie, boję się nawet zbadać swoje piersi, są małe, w sumie to nic tam nie czuję. Ważę ok 60 kg, mam 164 cm wzrostu. Kiedyś pewien profesor, który leczył mamę, proponował mi badanie genów, a później jeśli coś T*** zapobiegawczo. Błagam o radę! Aha, w przyszłym roku chcę jeszcze raz zajść w ciąże - czy to dobry pomysł? Proszę o rady i wskazówki, mieszkam w obcym kraju, nie mam rodziny i nie wiem jak najlepiej postąpić.

Dziękuję z całego serca! Ewa

Witam serdecznie.

Odnośnie profilaktyki raka piersi poświęciliśmy artykuł na naszych stronach w dziale "Warto wiedzieć". Znajdzie tam Pani wskazówki jak postępować aby zapobiec zachorowaniu. Przede wszystkim istotne są regularne kontrole u lekarza ginekologa - raz na 6 miesięcy. Powinna tez Pani zgłosić się do poradni genetycznej - nie wiem jak wygląda to w Anglii, ale w Polsce konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Dzięki temu można bedzie ocenić Pani indywidualne obciażenie genetyczne rakiem piersi - polecam także lekturę artykułu o dziedzinym raku piersi i mutacji genów BRCA - takze w dziale "Warto wiedziec".

Jeżeli chodzi o czynniki ryzyka raka piersi, to ciąża i karmienie piersią mogą zmniejszać to ryzyko, a więc kolejna ciąża z pewnością nie będzie tutaj czynnikiem obciażającym a wrecz korzystnym.

Pozdrawiam serdecznie