Czy guz w piersi i kłucie pod pachą to coś poważnego?

Witam,

Mam 20 lat. Jestem już mamą 11-miesięcznego chłopca. Dzisiaj rano w lewej piersi wyczułam guza, bardziej ma on kształt podłużny, tak na cztery palce jest długi, ale przy badaniu w ogóle mnie nie boli, tylko pierś pobolewa mnie trochę, ten guz jest ruchomy i twardy. Miałam taką sytuację kilka tygodni temu, że pod lewą pachą miałam straszne kłucie - czy to może mieć jakiś związek z tym guzem? U mnie w rodzinie pojawił się też nowotwór, mojej mamy siostra miała raka, w wieku 40 lat zmarła.

Proszę o szybką odpowiedź, pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Stwierdzenie guzka w samobadaniu piersi wymaga zawsze zbadania piersi przez lekarza, a także - w przypadku wskazań wykonania badania USG piersi. Nie każda zmiana jest zmianą nowotworową. W Pani wieku najczęstszymi zmianami są zmiany łagodne, rak piersi jest bardzo rzadki.

Wystąpienie raka piersi u siostry Pani matki nie musi się wiązać z obciążeniem genetycznym, gdyż rak piersi o podłożu genetycznym stanowi tylko ok 5% wszystkich raków piersi. Jednakże dość wczesny wiek wystąpienia raka piersi powinien skłaniać ku wykonaniu badania genetycznego w kierunku mutacji w genie BRCA.

W Pani przypadku przyczyna stwierdzonej zmiany może wiązać się z karmieniem lub też ze zmianami łagodnymi lub mastopatią.

Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl