Krew z sutka - czy to rak?

Mam 20 lat, kilka dni temu zauważyłam, że na lewym sutku pojawiła ię krew... co to może oznaczać? W mojej rodzinie kobiety miały raka piersi, czy mnie też to czeka? Proszę o odpowiedź, bardzo się martwię.

20 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Patologiczna wydzielina w brodawki sutkowej zawsze jest niepokojącym objawem.
W opisanej sytuacji krew lub wydzielina przypominająca krew może sugerować obecność zmiany organicznej piersi w obrębie przewodów mlekowych.
Aby ustalić dokładną przyczynę konieczne jest dokładne zbadanie piersi, wykonanie badania USG oraz ewentualna biopsja z badaniem hist-pat. Po ustaleniu rozpoznania będzie możliwe ewentualne wdrożenie leczenia.
W przypadku dodatniego wywiadu rodzinnego, tzn. rak piersi u siostry lub matki istnieje ryzyko postaci genetycznej raka piersi, który może występować wcześnie. Jednakże wśród młodych kobiet najczęstszymi zmianami organicznymi są zmiany łagodne, rak piersi ok 20. roku życia występuje bardzo rzadko. Jeśli rak piersi wystąpił u matki lub Pani siostry, wskazane jest wykonanie badania genetycznego w kierunku mutacji w genie BRCA.
Zachęcam do jak najszybszej wizyty u ginekologa lub lekarza rodzinnego.

Redakcja abcZdrowie.pl