Kolejny guzek - co dalej?

Półtora roku temu podczas samobadania znalazłam w piersi za brodawką mały guzek (z piersi tej przy ucisku wydobywał się żółty płyn, który z czasem stał się brązowy). Pomimo tego, że na badaniu USG guzek nie był widoczny, w końcu doprosiłam się chirurga onkologa o jego chirurgiczne usunięcie. Było to pół roku temu, a guzek okazał się brodawczakiem. Nadal regularnie się badam i znów znalazłam mały twardy przesuwalny guzek w tej samej piersi, jednak w innym miejscu (ogon spencea).

Byłam już na USG - radiolog nic nie znalazł - oraz na wizycie u onkologa. W badaniu palpacyjnym pani onkolog znalazła guzek, ale kazała mi się nim nie przejmować i przyjść na kontrolę za 9 miesięcy. Jestem zaskoczona tak długim terminem i brakiem innych badań, skoro podobna sytuacja miała miejsce. Pierś w okolicy guzka jest bolesna, zwłaszcza w drugiej połowie cyklu. Nie wiem, co mam dalej robić, tym bardziej, że w rodzinie były już raki piersi - ciotka (siostra ojca) w wieku 38 lat, a teraz zachorowała na raka piersi babcia 82 lata (mama mamy);

Proszę o radę, co robić?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Zmiany łagodne piersi są najczęstszymi zmianami organicznymi u młodych kobiet. Mogą one występować w liczbie mnogiej, nie powoduje to wzrostu ryzyka zachorowania na raka piersi.
Również przedstawiony wywiad nie wskazuje na bezpośrednie ryzyko i występowanie mutacji genu BRCA. Do badań genetycznych uprawnia wystąpienie raka piersi u matki lub siostry.

W opisanej sytuacji wystarczającym postępowaniem wydaje się być badanie kontrolne po 3-6 miesiącach. Jeśli zmiana będzie się powiększać, to możliwe będzie rozważenie jej usunięcia.
Proponuję pozostać pod opieką ginekologa/onkologa.

Redakcja abcZdrowie.pl