Ból piersi mogę porównać do szczypania - czy to nowotwór piersi?

Witam,

mam 23 lata, od ponad 3 tygodni odczuwam ból prawej piersi i prawej ręki. Wydaje mi się, że wyczuwam mały guzek. Ból występuje w dolnej części piersi, pośrodku, pod sutkiem, rękę mam cały czas osłabioną i występuje uczucie drętwienia. Nie zauważyłam zmian na skórze. Chciałam dodać, że parę miesięcy temu miałam dokładnie ten sam problem, tylko że po paru tygodniach objawy zniknęły. Wtedy miałam takie same obawy, lecz gdy ból ustąpił i trochę się uspokoiłam na nowo ból się pojawił i to w tym samym miejscu i drętwienie ręki również. Boli mnie również w okolicach pachy i szyja po prawej stronie. Ból piersi mogę porównać do szczypania, jakby ktoś mnie szczypał, bardzo się boję, bo moja babcia choruje na raka piersi. Proszę o odpowiedź.

Z góry dziękuję, Ewelina

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Opisane dolegliwości oraz zmiana guzowata wykryta w samobadaniu piersi zawsze powinny skłaniać ku dokładnej diagnostyce. Aby rozpoznać dokładnie przyczynę konieczne jest zbadanie piersi przez lekarza i ewentualne wykonanie badania USG.
Biorąc pod uwagę Pani wiek, najbardziej prawdopodobną przyczyną może być zmiana łagodna lub torbiel piersi. Rak piersi jest typowy dla kobiet po 40. roku życia, w Pani wieku występuje bardzo rzadko.
Warto także wiedzieć, że postać dziedziczna raka piersi stanowi ok 5% wszystkich zachorowań na raka piersi. Niemniej w przypadku obecności zachorowania na raka piersi w rodzinie warto wykonać badanie genetyczne w kierunku mutacji w genie BRCA.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl