Dlaczego odczuwam ból w piersi?

Od pewnego czasu, dokładnie od miesiąca, odczuwam ból w prawej piersi. Umiejscowiony jest od zewnętrznej jej strony. Podczas osobistego badania wyczulam w tym miejscu zgrubienie o kształcie zbliżonym do okrągłego. Ból pojawia się zarówno przy dotknięciu, jak i podczas wykonywania rożnego rodzaju zajęć fizycznych, a także samoistnie. W mojej rodzinie nikt na raka nie chorował. Co to może być?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Opisane dolegliwości bólowe, a także zmiana guzowata stwierdzona podczas samobadania piersi mogą sugerować zmianę łagodną piersi np. włókniakogruczolaka lub torbiel. Są to najczęstsze przyczyny zmian organicznych u młodych kobiet.
Aby stwierdzić dokładnie przyczynę konieczne jest zweryfikowanie badania poprzez lekarza, a także ewentualne badanie dodatkowe: USG oraz badanie histo-patologiczne.
Nie każda zmiana łagodna wymaga leczenia chirurgicznego, postępowanie zależy od jej wielkości i tempa wzrostu. W niektórych przypadkach optymalnym postępowaniem jest przyjęcie postawy wyczekującej.
Wskazana jest konsultacja z ginekologiem lub lekarzem rodzinnym.

Redakcja abcZdrowie.pl