Odkryłam guzek na piersi, jestem przerażona, co mam robić?

Mam 19 lat i odkryłam guzek na piersi, jestem przerażona, co mam robić? Guzek znajduje się w lewej piersi, pod obojczykiem, na wysokości rowka między piersiami. Jak leżę to go czuję przy dotykaniu, a w innych przypadkach nie. Nie wiem co mam robić, boję się, proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Każda zmiana guzowata w obrębie piersi wykryta w samobadaniu powinna zostać zweryfikowana przez lekarza. Oprócz badania fizykalnego może być konieczne wykonanie badania USG.
Rak piersi ok. 20. roku życia występuje bardzo rzadko, jest typowy dla kobiet po 50. roku życia.
Wśród młodych kobiet dominują zmiany łagodne (włókniakogruczolaki, torbiele), mastopatia i zmiany tkanki gruczołowej.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem lub lekarzem rodzinnym.

Redakcja abcZdrowie.pl