Czy możliwe, że mam raka?

Witam, mam 20 lat i od jakiegoś czasu odczuwam ból lewej piersi, wyczuwalne jest także zgrubienie dość duże i bolesne nad sutkiem. Od ponad 2 lat cierpię na mlekotok i musiałam przerwać leczenie gdyż zaszłam w ciążę, choć niestety poroniłam. Dodam, że lewa pierś zawsze była minimalnie mniejsza od prawej, choć teraz wydaje się być większa. Moja prababcia zmarła na raka piersi. Jak duże jest prawdopodobieństwo że zmiany są poważne? Proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Rak piersi jest chorobą charakterystyczną dla kobiet w wieku po 40. roku życia, u kobiet ok 20. roku życia występuje bardzo rzadko. Rak piersi u prababci nie jest czynnikiem istotnym przy ocenie ryzyka mutacji w genie BRCA chyba, że zachorowanie wystąpiło we wczesnym wieku, tzn. przed 40. rokiem życia.
Opisane dolegliwości mogą być spowodowane pierwotną chorobą. Aby określić przyczynę konieczne jest zbadanie piersi przez lekarza i ewentualnie wykonanie badania USG piersi. Po ustaleniu rozpoznania będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Proponuję zgłosić się do ginekologa tuż po zakończeniu miesiączki.
Redakcja abcZdrowie.pl