Morfologia 10-miesięcznego niemowlęcia

Dzień dobry, mam 10 miesięczną córeczkę Oliwie i odebrałam wyniki z morfologi. Krwinki białe (WBC) 14,6 Neu 28,3 LYM 62.4 MON 4,4 EOS 3,6 BAS 1,3 ALY 1,3 LIC 0,1 krwinki czerwone (RBC) 4,74M/ul Hemoglobina (HGB)12,4 g/dl Hematokryt (HCT) 35,6 śr.obiętość krwinki czerwonej (MCV) 75,1fL śr.masa HGB w krwince czer. (MCH) 26,3 pg śr.stęż.HGB w krwince czer.(MCHC)35,0 g/dL Wsk.anizocyt.krwinek czerw.(RDW)13,3 płytki krwi (PLT) 575,0 K/uL śr. objętość płytki krwi (MPV) 6,9 fL. Bardzo proszę mi napisać, jakie są te wyniki? Dziękuję
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wydaje się, że dziewczynka w czasie pobierania próbki krwi mogła być lekko odwodniona. Stąd wartości, które wyrażane są liczbą w jednostce objętości (jak choćby WBC, PLT, RBC) mogą być fałszywie zawyżone.

W wyniku morfologii Pani córeczki nieco zbyt wysokie jest stężenie leukocytów  - może być to spowodowane powyższym faktem, może też świadczyć o infekcji. Dlatego wynik badania powinien być interpretowany w takiej sytuacji w połączeniu z oceną ogólnego stanu Córeczki i ewentualnie (jeśli lekarz uzna to za konieczne) zweryfikowany dodatkowymi badaniami. Odsetkowy skład krwinek białych jest prawidłowy.

Podwyższona jest także liczba płytek krwi, obniżona natomiast średnia objętość krwinki. Stan taki często spotykany jest u niemowląt i wymaga jedynie obserwacji.

Pozdrawiam.