Odchylenie od normy w morfologii krwi

Witam. Mam pytanie dotyczące odchyleń od normy w morfologii krwi. Moje wykonane dwukrotnie badania krwi (w odstępie około miesiąca) wykazały nieznaczne odchylenia od normy. Mam 36 lat, stresującą pracę biurową. Zastanawiam się, czy odchylenia od normy mogą być związane ze zmianą trybu życia (zacząłem intensywnie uprawiać sport, przez co schudłem 10 kg, zmieniłem dietę eliminując całkowicie pieczywo, ziemniaki, ryż, kaszę i słodycze). A może ma to związek z pobytem na początku maja w szpitalu z powodu ostrej niewydolności nerek po topieniu się w rzece (bez dializy)? A może wyniki są gorsze i pojawiają się odchylenia od normy, bo rozpoczyna się właśnie u mnie alergia na pyłki?   Wizyta u lekarza internisty dopiero za tydzień, a chciałbym wiedzieć wcześniej, czy jest się czym martwić. Mam nadzieję, że to nic poważnego. Oto moje wyniki badań morfologii: WBC 3,2; MXD% 12,8; LYM% 53,6; NEU% 33,6; Erytrocyty 4,40; Hemoglobina 13,5 g/dl; Hematokryt % 40,4; MCV 91,8 fl; MCH 30,7 pg; MCHC 33,4 g/dl; płytki krwi 190; MPV 12,8 fl; P-LCR % 48,8. Proszę o pomoc.
36 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie podał Pan norm, do których stosuje się laboratorium. Czasem normy te różnią się w związku z odmienną procedurą i/lub innymi odczynnikami chemicznymi.

Ma Pan nieco niską liczbę leukocytów (białych krwinek), co wiąże się z obniżeniem odporności.
Nieprawidłowa jest proporcja w rozkładzie białych krwinek. Zbyt wysoki poziom limfocytów oraz zbyt niski neutrofilów przy całkowitej leukopenii (zmniejszonej ilości białych ciałek krwi). Taki obraz może odpowiadać niedawno przebytej infekcji wirusowej.
Rozmaz pozwala dokładnie policzyć konkretne typy komórek (czy np. przeważają formy młode komórek, jaka jest liczebność podtypów granulocytów).
Rozmazu automatycznego (czyli takiego, jaki dotyczy Pana wyniku) nie można traktować jako wiarygodny. Jest mniej czuły niż rozmaz manualny i często nie rozróżnia pewnych komórek (lub błędnie je klasyfikuje do grupy MXD- mieszane).

Wszystkie parametry czerwonokrwinkowe (RBC - czerwone krwinki, HGB - hemoglobina, HTC - hematokryt) są w normie.

Wyniki nie powinny Pana niepokoić. Warto powtórzyć je za jakiś czas.

Pozdrawiam serdecznie!