Morfologia w ciąży - przewodnienie?

Witam. Mam 28 lat, jestem w 3 miesiącu ciąży. Dzisiaj odebrałam wyniki morfologii - leukocyty, erytrocyty, MCV, MCH, MCHC, płytki krwi, RDW i MPV mieszczą się w podanych wartościach referencyjnych. Poniżej podanych norm znajdują się: hemoglobina (11,5 g/dl), hematokryt (35,6%). Zaś powyżej norm - PDW (17,2 fl) i P-LCR (45,9%). Martwią mnie wartości, które nie mieszczą się w normach, a wizytę u lekarza mam dopiero za parę dni. Doszukałam się informacji, że takie wyniki mogą świadczyć o przewodnieniu...? Jednak sama nie chcę filozofować na ten temat, dlatego proszę o interpretację. A jeśli przewodnienie, to co się z tym robi? Dodam, że ciśnienie krwi zawsze mam ok. 110/ 70. To moja druga ciąża - w pierwszej, 3 lata temu, wszystkie wyniki miałam zawsze w normie. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam:)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ma Pani nieznacznie obniżoną (jak dla ciąży) hemoglobinę, mieści się ona na dolnej granicy normy, obniżony hematokryt wiąże się z tą niewielką niedokrwistością. W ciąży zachodzi wiele fizjologicznych zmian w organizmie, m.in. dochodzi do wzrostu objętości krwi krążącej, stąd spadek parametrów morfologii. Nie jest to przewodnienie, na które miałaby Pani wpływ. Tak więc do pewnego stopnia jest to normą. Proszę skonsultować się z prowadzącym lekarzem, wskazane będzie przyjmowanie preparatów witaminowych dla kobiet w ciąży z żelazem, odpowiednia dieta bogata w żelazo, w razie dalszego spadku hemoglobiny preparat żelaza.

Co do wskazników płytkowych, nie mają istotnego znaczenia przy prawidłowej liczbie płytek krwi.

Proponuję poczytać informacje na stronie http://portal.abczdrowie.pl/anemia-w-ciazy.

Pozdrawiam.