Możliwość błędnego zinterpretowania wyniku USG ciąży

Mam nieregularne miesiączki. W styczniu 2014 dokładnie 6 byłam u ginekologa i stwierdził ze jestem w 7,8 tygodniu ciązy,oczywiscie wczesniej zapytał mnie kiedy miałam ostatnia miesiączke wiec odpowiedziałam ze 10 listopada.Moje pytanie brzmi...wstępna data porodu jest ustalona na 17 sierpien 2014r.Ale mam wątpliwosci czy oby nie jest to pózniejsza ciąza .czy możliwe jest to zeby lekarz na usg pomylił sie co do wieku ciązy o 2 miesiące???

Robert Markowski Ginekologia

We wczesnej ciąży USG jest dość precyzyjną metodą określenia czasu trwania ciąży. Tolerancja wynosi +/- ok 7 dni. Oczywiście zależy od precyzji wykonanego badania. Ale 2 miesiące to różnica ok 6-7 cm w wymiarze siedzeniowo-ciemieniowym. Tyle nie można się pomylić bo w 7-8 tygodniu ten wymiar to 1-1,5 cm.