Możliwość zapłodnienia w dni niepłodne

Witam! Mój mąż pracuje za granicą, przyjeżdża raz w miesiącu. Nie zawsze wtedy mam dni płodne. Staramy się o dziecko. Mam pytanie, czy w dni niepłodne można zajść w ciążę? Może istnieją tabletki, które przedłużają dni płodne? Proszę o odpowiedź.

Lek. Magdalena Pikul

Witam, niestety nie ma takich tabletek, które przedłużałyby długość trwania dni płodnych u kobiety - dni płodne to dni, kiedy zostaje uwolniona komórka jajowa, która obumiera bardzo szybko (po 10-24 godzinach), ale biorąc pod uwagę, że plemniki są w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety pewien czas i być zdolne do zapłodnienia, przyjmuje się, że w cyklu trwającym 28 dni dni płodne to czas między 10 a 18 dniem cyklu. W związku z tym, że nie mamy wpływu na długość życia komórki jajowej, nie możemy mieć wpływu na przedłużenie czasu trwania dni płodnych. Tak więc musicie Państwo starać się współżyć w tym czasie. Jeśli chodzi o możliwość zapłodnienia w tzw. dniach niepłodnych to opisuje się przypadki dodatkowych owulacji, więc może teoretycznie takie sytuacje są możliwe, ale to takie bardziej naukowe rozważania. Pozdrawiam!